STRONA GŁÓWNA

Automatyka i sterowanie robotów - rekomenduje Natalia Walczak

Automatyka i sterowanie robotów to kierunek dla pasjonatów nowych technologii, które ułatwią codzienne życie. O studiach i możliwościach rozwoju na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki opowiada studentka studiów magisterskich, Natalia Walczak.

Wybrałam automatykę i sterowanie robotów, ponieważ…

.... zawsze fascynowało mnie wykorzystanie rozwiązań automatycznych w codziennym życiu. Moje zainteresowania wzmagały się jeszcze przez oglądanie licznych filmamów o superbohaterach. Obserwując postęp robotyki w trakcie mojego toku studiów, mogę już teraz śmiało potwierdzić, że wybrałam kierunek, który w pełni rozwinął mój potencjał.

Jak wyglądają studia na automatyce i sterowaniu robotów?

Początkowo na studiach poznajemy teoretyczne podstawy związane z robotyką i sterowaniem. Wiedzę tę wykorzystujemy w kolejnych semestrach w praktyce, m.in. programując sterowniki PLC, sterując robotami przemysłowymi, a także tworząc oprogramowanie na mikrokontrolerach. Od trzeciego roku studiów realizujemy projekty grupowe, umożliwiające opracowanie fizycznych modeli sterowania oraz prototypów robotów mobilnych.

Najbardziej na moim kierunku studiów podoba mi się…

…różnorodność zajęć i możliwości zbierania doświadczenia. Działalność w licznych kołach naukowych na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki pozwala również na sprawdzanie na bieżąco wiedzy zdobywanej na zajęciach w praktyce. Ja postawiłam na zastosowanie sztucznej inteligencji w sterowaniu robotów mobilnych i to szerokie zagadnienie zgłębiam w Studenckim Kole Naukowym .NET Politechnika Łódzka m.in. w projekcie aRMoRS.

Automatykę i sterowanie robotów powinna wybrać osoba, która…

…interesuje się współtworzeniem technologii przyszłości. Każdy, kto ma w sobie iskrę wynalazcy, chciałby wspomagać procesy technologiczne, programować niskopoziomowo lub realizować projekty związane z robotyzacją przemysłu i transportu z pewnością świetnie się tutaj odnajdzie.

Co po studiach?

Studiowanie na kierunku automatyka i sterowanie robotów dało mi mnóstwo perspektyw zawodowych i naukowych. Te naukowe rozwijam dalej na studiach drugiego stopnia, na których program studiów w dużej mierze opiera się na projektach. Studia na tym kierunku zapewniają wiele wrażeń, mnóstwo inspiracji i dobrze płatne posady.

Poznaj nasz kampus