STRONA GŁÓWNA

Architektura - rekomenduje Aleksandra Ołowska

Mam na imię Ola i jestem na ostatnim roku studiów II stopnia na kierunku architektura. Postaram się w skrócie opisać Wam, jak wyglądają moje studia, czego możecie się na nich spodziewać.

 

Jak sami pewnie się domyślacie, architektura to nie jest łatwy kierunek. Wymaga dużego zaangażowania, pracowitości i chęci do poszerzania swoich horyzontów. Życie studenta architektury to nie tylko zajęcia na uczelni, ale i umiejętność pracy przy komputerze, chęć czytania książek, szkicowanie, robienie makiet i nieskończone poszukiwanie inspiracji. Zastanawiacie się pewnie nad tym, dlaczego mimo dużego nakładu pracy, warto studiować architekturę? Powodów jest bardzo wiele.

 

Zmiana perspektywy

Studia na architekturze to zdobywanie ogromnej wiedzy z historii sztuki i współczesnej architektury. Wybierzecie się w niesamowitą podróż po domach, pałacach, kościołach, które poznacie wirtualnie na wykładach, a niekiedy odwiedzicie je „na żywo”. W przyszłości będziecie potrafili ocenić ich piękno lub brzydotę i to z zupełnie innej – świadomej – perspektywy.

Wasza wyobraźnia na zajęciach projektowych czy plastycznych nabierze innego formatu. Z roku na rok Wasze projekty będą coraz bardziej skomplikowane, a satysfakcja z oddawanych plansz będzie osiągać coraz wyższy poziom. Studia na architekturze nauczyły mnie otwartości na świat i wewnętrznej ciekawości w jego poznawaniu. Uwielbiam podróżować i podziwiać architektoniczne perełki, o których uczę się tutaj, na Politechnice.

Rozwój na wielu płaszczyznach

W planie mamy różne formy zajęć – począwszy od wykładów, poprzez ćwiczenia, laboratoria, a kończąc na seminariach. W czasie studiów zaprojektujecie domek jednorodzinny, osiedle wielorodzinne, czy też różnego rodzaju obiekty użyteczności publicznej, na przykład salon samochodowy czy przedszkole. Można też zaliczać niektóre przedmioty w ramach robienia projektów konkursowych. To również poszerza wiedzę oraz pozwala zdobyć dodatkowe umiejętności. Będziecie mieli również okazję współpracować z kolegami i koleżankami z innych wydziałów – budownictwa, inżynierii środowiska, gospodarki przestrzennej. Daje to przedsmak, jak może wyglądać współpraca z branżystami nad projektem w Waszej przyszłej pracy. A projekt dyplomowy? W moim przypadku to była sama przyjemność. Po prostu: wybieracie prowadzącego i pod jego okiem robicie projekt marzeń!

Uczelnia, która motywuje

Stale wysoka pozycja w rankingach, duża liczba kół zainteresowań, możliwość wyjazdu na ERASMUS-a – to tylko niektóre zalety Politechniki Łódzkiej. Wykładowcy mają ogromną wiedzę, którą chcą się dzielić ze studentami. W ciągu roku akademickiego będziecie mieli okazję skorzystać z przeróżnych warsztatów i kursów, wziąć udział w wystawach organizowanych na uczelni. Ale oczywiście nie samą nauką człowiek żyje. Kampus, na którym zlokalizowany jest budynek Architektury, znajduje się bardzo blisko centrum Łodzi, dzięki czemu zawsze znajdzie się czas i okazję, żeby po wykładach pójść na OFF Piotrkowska ze znajomymi i wspólnie odpocząć.

A czemu wybrałam Łódź? Kierowała mną chęć poznania nowego miasta i nowego środowiska. Mieszkam tutaj już ponad 7 lat i z roku na rok widzę jak Łódź się zmienia, powstaje nowa architektura. To miasto ma ogromny potencjał, a my młodzi architekci możemy mu w tym pomóc.

 

Do zobaczenia na studiach!

Aleksandra Ołowska

Poznaj nasz kampus