STRONA GŁÓWNA

Wykłady w szkołach

Proponujemy spotkania naukowe w wybranej klasie na lekcji lub dla kilku klas w większej sali szkolnej. Wykłady prowadzone przez pracowników PŁ,  obejmują zagadnienia z programu nauczania w szkołach oraz  rozwijają zagadnienia techniczne, z zakresu nauk ścisłych.
Aktualna lista tematów oraz dostępność pracowników Politechniki Łódzkiej.

WYDZ. MECHANICZNY:

  1. „Od Leonardo da Vinci do promów kosmicznych”
  2. „Grafen – węgiel droższy niż diament”
  3. „Crash test - Jak oszukać rzeczywistość?”
  4. „Idealny biustonosz - Krawcowa czy modelowanie komputerowe”
  5. „Ultralekkie bezolejowe silniki spalinowe”
  6. „Medycyna - Czy obejdzie się bez inżyniera?”
    Terminy: Wizyty umawiane telefonicznie – Piotr Zawadzki 791-740-920, piotr.zawadzki@p.lodz.pl

WYDZ. CHEMICZNY

  1. „Jak zdobyć energię i nie zniszczyć środowiska?”  – we wtorki
  2.  „Czy diamenty są wieczne?” – w czwartki
  3. „Sztuczny nos – instrument doskonały” – w  czwartki
  4. „Czy miłość ma zapach?” – w czwartki
  5. „Od ząbka do zdrowia, czyli historia o czosnku” – w środy
  6. „Siarkowodór - toksyczny powiew życia” – w środy
  7. „Dawka lecznicza i dawka toksyczna”  – w poniedziałki, w godz.:  9-13
  8. „Substancje uzależniające” – w poniedziałki, w godz.:  9-13
  9. „Węglowodory aromatyczne – areny ; benzen; metylobenzen (toluen); areny wielopierścieniowe – w poniedziałki w godz. 8-12
  10. „Izomeria węglowodorów, rodzaje izomerii, izomeria strukturalna i geometryczna” – w poniedziałki w godz. 8-12      
  11. „Karbonylowe związki organiczne  aldehydy; ketony” – w środy
  12. „Kwasy karboksylowe” – w piątki           
  13. „Izomeria optyczna” – w poniedziałki w godz.:  10-16
  14. „Hydroksykwasy” – w poniedziałki w godz.:  10-16
  15. „Aminokwasy” – w poniedziałki w godz.:  10-16
  16. „Białka” – w poniedziałki w godz.:  10-16
  17. „Sacharydy (cukry): monosacharydy – cukry proste; disacharydy – dwucukry; polisacharydy – wielocukry” – we wtorki i w piątki
  18. „Co maja wspólnego hydrożele z promieniowaniem?” – w poniedziałki i piątki
  19. „Biomateriały – teraźniejszość i przyszłość” – w poniedziałki
  20. „Druga twarz tlenu” – w poniedziałki w godz. 10-15
  21. „Barwniki i pigmenty” – w poniedziałki w godz. 10-15
  22.  „Czy należy bać się promieniowania jądrowego? - Promieniotwórczość w naszym otoczeniu” – w poniedziałki, wtorki i środy w godz.: 8-12
  23. „Elektrownia jądrowa w Polsce. czy naprawdę potrzebujemy energetyki  jądrowej?” – w poniedziałki, wtorki i środy w godz.: 8-12
  24. „Odpady promieniotwórcze i ich utylizacja” – w poniedziałki, wtorki i środy w godz.: 8-12
  25.  „Węgiel cenniejszy niż złoto” – w czwartki przed 14.00
  26. „Drukowana elektronika. Czy będzie możliwe drukowanie telewizorów na koszulkach” – we wtorki i środy
  27. „Dlaczego trawa jest zielona-świat światłem malowany” – w czwartki

W ofercie Wydziału Chemicznego znajdują się filmy edukacyjne:

  • „Ultradźwięki w technice i chemii.”
  • „Polimery w medycynie – scaffoldy, inżynieria tkankowa.”
  • „Polimery w medycynie  - hydrożele.”
    Osoba  do kontaktu dr inż. Sławomir Kadłubowski , tel. wew.: 31-64

WYDZ. TECHNOLOGII MATERIAŁOWYCH i WZORNICTWA TEKSTYLIÓW

  1. "Kreatywność, twórczość, wzornictwo" – w środy, czwartki i piątki
  2.  „4X bio - biodegradacja, bioresorpcja, biozgodność biopolimerów” – we wtorki do godz.: 12.
  3. „Ciepło – zimno” – we wtorki do godz.: 12.
  4.  „Układ SI”  – we wtorki do godz.: 12.
  5.  „ Tekstylia inteligentne w ochronie zdrowia” – we wtorki
  6. „Nanotechnologia geneza, stan obecny i przyszłość” – w poniedziałki w godz.: 8-14 (od listopada) i we wtorki w godz.: 8-11
  7. „Czy odzież może być niebezpieczna?” – we wtorki po godz.: 12. i w środy
  8. „Materiały kompozytowe przyszłości - co i dlaczego?” – w poniedziałki i piątki
  9. „Włókno a medycyna - po co nam struktury włókiennicze.” – w poniedziałki i piątki
  10. „Żele polimerowe - wszechstronność wykorzystania” – w poniedziałki
  11. „Tekstylia inteligentne czy tylko interaktywne" – w środy w godz.: 10-12
  12. „Kosmiczne tekstylia” – we wtorki – tylko do 8.11.2016
  13. „Tekstylia przyszłości” – we wtorki – tylko do 8.11.2016
  14. „Czego oprócz jedzenia i powietrza potrzebujesz do życia? – Tekstylia!!!” – we wtorki w godz.:8-15
  15. „Niezwykłe włókna” – w poniedziałki po godz.13. i w środy
  16. „Tekstylia przyjazne człowiekowi ” – w czwartki w godz.: 9-13
  17. „Odzież inteligentna” – w czwartki w godz.: 9-13
  18. "Nowoczesne oprogramowanie inżynierskie i jego wykorzystanie w wirtualnym laboratorium mechaniki"

WYDZ. BIOTECHNOLOGII i NAUK o ŻYWNOŚCI

  1. „Antocyjany - roślinne kameleony” – w piątki w godz.: 9-13
  2. „Zielone światło dla zielonej biotechnologii” –  we wtorki w godz.: 12-14
  3. „Czy można dosięgnąć DNA?” – w piątki  w godz.: 9-11
  4. „Biochemia miłości” – w piątki w godz.: 9-11
  5. „Zakwity fitoplanktonu i metody ich likwidacji” – w piątki w godz.: 12-14
  6. „Przeciwciała – legiony tajnych agentów” (wykład składa się z dwóch części, każda po 45 min., z przerwą na przekąskę) - środy w godz.: 8-11

WYDZ. BUDOWNICTWA, ARCHITEKTURY i INŻYNIERII ŚRODOWISKA

  1.  „Architekci – czy są nam potrzebni?”  – czwartek  14 – 16
  2.  „Zielona Architektura”  – środa  11 – 16
  3.  „Biomimikra w architekturze” – środa  11 – 16
  4.  „Forma czy opakowanie – dwie drogi kształtowania architektury w XXI wieku”  – pon.  10 – 12
  5.  „Wnętrze zaprojektowane na miarę osobowości” – czwartek  14 – 18
  6. „Świątynie handlu – ostatnie miejsce ludzkiej aktywności” – czwartek  14 – 18
  7.  „Skóra budynku” – środa  14 – 16
  8.  „Od Londynu do Łodzi - architektura Wystaw Światowych Expo” – środa  14 – 16
  9.  „O zagadnieniach z pogranicza architektury i sztuk plastycznych”
  10.  „Architektura cyfrowa i analogowa”
  11.  „Impresje nowojorsko-chicagowskie”
  12.  „Architektura śródmieścia Łodzi do roku 1939”
  13. "Wizje architektoniczne w filmach fantastyczno - naukowych"
  14.  „Labirynt w architekturze”
  15. „Brzydactwo nabyte, reklamica zakaźna czy bilboardziak złośliwy... Jak z nimi walczyć, czyli recepta na dobrą przestrzeń” - Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Cirkula (panel dyskusyjny)
  16. „Życie w bloku – atrakcja czy stygmat?”
  17. „Jak stworzyć przestrzeń bezpieczną w mieście?”
  18. „Od Richarda Serra do Banksy-ego - o sztuce w przestrzeni współczesnego miasta”
  19. „Miasta zrównoważone = miasta zdrowe”
  20.  „Smog - współczesny problem miast”

WYDZ. FIZYKI TECHNICZNEJ, INFORMATYKI i MATEMTYKI STOSOWANEJ:

  1. „Informatyka kwantowa”  – w środy i piątki
  2. „ Koło czy kwadrat? Jak komputery rozpoznają kształty – w piątki
  3. „Kim jest ten Pan/Pani? Czyli rozpoznawanie twarzy przez komputery” – w piątki
  4. „Czy komputer potrafi się uczyć? Sieci neuronowe i sztuczna inteligencja” – w poniedziałki
  5. „Nowoczesne technologie wirtualnych środowisk i gier komputerowych” – w piątki
  6. „Energetyka jądrowa” – we wtorki

WYDZ. ORGANIZACJI i ZARZĄDZANIA

  1. „Facebook i wszystko jasne”
  2. „Innowacje marketingowe rozwiązaniem dla małego przedsiębiorstwa”
  3. „Innowacje podstawą współczesnej przedsiębiorczości”
  4. "Emerytura a aktywność zawodowa i procent składany"
    Terminy ustalane indywidualnie z każdą szkołą.

WYDZ. INŻYNIERII PROCESOWEJ i OCHRONY ŚRODOWISKA

  1.  „Grzyby - świat organizmów, który Was zaskoczy” – we wtorki, środy i piątki
  2.  „Inżynieria tkankowa – od biopolimerów do pełnego zdrowia” – od poniedziałku do piątku
  3.  „Czy da się połączyć biologię z technologią?" – od poniedziałku do piątku, oprócz środy
  4.  „Czy z odpadów da się coś zrobić?” – w  poniedziałki lub piątki
  5.  „Wspólny skarb - Woda – monitorujemy, gospodarujemy, obrazujemy” ?" – od poniedziałku do piątku, oprócz wtorku
  6. "Wielki potencjał w mikroskopijnych algach" – w czwartki
  7. "Dziura ozonowa - mit czy fakt" – od poniedziałku do piątku
  8.  „Wierzba energetyczna – czyste źródło energii?” – od poniedziałku do piątku
  9.  „Bezpieczeństwo a rozwój nanotechnologii” – we wtorki i piątki
  10. "Bezpieczeństwo w aspekcie rozwoju przemysłu"  – we wtorki, czwartki i piątki  do godz.: 15:30

KOLEGIUM TOWAROZNAWSTWA

  1.  „Polimery w służbie życia” – we wtorki do godz.: 12.
  2.  „Znak CE gwarancją bezpieczeństwa wyrobów?” – we wtorki do godz.: 12.
  3.  „Ikonka na ubraniu” – we wtorki do godz.: 12.
  4. „Czy odzież letnia chroni nas dostatecznie przed promieniowaniem UV w upalne dni?” – w środy i piątki
  5. „O istotnych cechach włókien” – w środy
  6. "Biodegradowalne wyroby - przyszłość ekologicznego czystego świata" – w poniedziałki w godz.: 8-14 (od listopada) i we wtorki w godz.: 8-11
  7. "Historia mikroskopii historią wielkich odkryć"  – w poniedziałki w godz.: 8-14 (od listopada) i we wtorki w godz.: 8-11
  8. „Towaroznawstwo – sztuka oceny jakości. Czyli jak poznać co dobre, zdrowe i bezpieczne?” – we wtorki po godz.: 12. i w środy
  9. „Świat bez odpadów? Utopia, czy wymóg konieczny niedalekiej przyszłości?” – we wtorki po godz.: 12. i w środy
  10. „Mikrokapsułki polimerowe w kontrolowanym wydzielaniu naturalnych substancji leczniczych" – w poniedziałki
  11.  „Żele polimerowe - wszechstronność wykorzystania” – w poniedziałki

INSTYTUT PAPIERNICTWA I POLIGRAFII PŁ

  1. „Klasyfikacja współczesnych papierniczych mas włóknistych”
  2. „Papier: mity i fakty”
  3. „Uszlachetnianie papieru = lepsza jakość wydruku”
  4. „Druk nie tylko na papierze”
    Terminy ustalane indywidualnie z każdą szkołą.

Spotkania umawiane są przez Dział Promocji PŁ pod nr tel. 42 631-20-10 oraz mailowo: kamila.kremer-kusnierek@p.lodz.pl

 

Poznaj nasz kampus