Politechniczne warsztaty z fizyki przybliżają do CERN

Już w sobotę 5 marca odbędą się Warsztaty Masterclasses organizowane w Politechnice Łódzkiej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki nim, uczestnicy znajdą się bliżej CERN, największego centrum fizyki cząstek na świecie, w którym od października 2009 r. działa LHC - Wielki Zderzacz Hadronów.

Jak zapewniają organizatorzy, czyli Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Łodzi - warsztaty Masterclasses mają m.in. przybliżyć cel prowadzonych w CERN badań i metody pracy fizyków. A badania te dotyczą fizyki cząstek elementarnych - podstawowych „kawałków” świata materialnego. Uczestnicy dowiedzą się, jakie to kawałki, nauczą się niektóre z nich rozpoznawać, sami przeprowadzą badania na podstawie prawdziwych danych z CERN z eksperymentu ATLAS.

Na zakończenie warsztatów odbędzie się video chat z CERN i innymi ośrodkami w Europie, w których uczniowie wykonali podobne zadania w tym samym czasie; będzie można porównać wyniki, przedyskutować je itp. Z Łodzi uczniowie będą się łączyć z portugalskimi ośrodkami w Lizbonie, Aveiro i Funchal (Madera) oraz São Tomé nad Zatoką Gwinejską.

Warsztaty odbędą się na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, przy ul. Stefanowskiego 18/22 w godz. od 10:00 do 17:00.