Bezpieczeństwo jest ważne - konkurs dla uczniów

We wtorek, 6 czerwca odbył się na Politechnice Łódzkiej finał konkursu pt. „To jest ważne”. Była to inicjatywa Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMŁ przy współpracy z Politechniką Łódzką, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziałem Edukacji UMŁ. Konkurs adresowany dla młodzieży gimnazjalnej dotyczył szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się już w lutym 2017 roku, kiedy to uruchomiono multimedialną, przestrzenną grę komputerową "Sprawa dla bohatera", zamieszczoną na serwerze i administrowaną przez Politechnikę Łódzką. Następnie przeprowadzono spotkania informacyjne dla dyrektorów gimnazjów oraz szkolenie dla nauczycieli z 39 łódzkich gimnazjów, przygotowujące do przeprowadzenia konkursu.

Konkurs przeprowadzono wśród 1620 uczniów, którzy wzięli udział w cyklu kilkugodzinnych wykładów z zakresu bezpieczeństwa. Zajęcia odbywały się na terenie Politechniki Łódzkiej, a przeprowadzali je nauczyciele akademiccy uczelni, przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMŁ, Komendy Miejskiej Policji oraz Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Łódź-Jędrzejów.

W I etapie konkursu uczniowie, wykorzystując infrastrukturę informatyczną szkół lub prywatne urządzenia mobilne, uczestniczyli w 33 tysiącach sesji gry podzielonej na pięć etapów, zamieszczonej pod adresem http://tojestwazne.pl/2017/. Do II etapu zostało zakwalifikowanych 248 uczniów najwyżej sklasyfikowanych na listach lokalnych (szkolnych). II etap konkursu - finał - odbył się na Politechnice Łódzkiej. Był to test wiedzy, który wyłonił 20 zwycięzców.

Najlepsi "z bezpieczeństwa" otrzymali rowery, plecaki i zegarki typu smartwatch.