Gospodarka przestrzenna

Kolegium Gospodarki Przestrzennej

Na tym kierunku można zapoznać się z zagadnieniami takimi jak kształtowanie środowiska przestrzennego ludzi zgodnie z ich potrzebami, wymogami cywilizacyjnymi, a także zasadami ładu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego. Studenci przygotowują analizy przestrzenne do celów gospodarczych i przestrzennych, konstruują lokalne strategie rozwoju i opracowują programy podwyższające konkurencyjność miast, gmin i regionów. Uczą się tworzyć plany zagospodarowania terenu, plany miejscowe oraz specjalistyczne, inżynierskie analizy transformacji przestrzennej, jak również oferty inwestycyjne. Dowiadują się jak prowadzić doradztwo w zakresie gospodarki gruntami i nieruchomościami oraz ustalanie lokalizacji inwestycji. Zdobywają umiejętności sporządzania dokumentów oceniających zasoby i stan środowiska przyrodniczego oraz wpływ inwestowania na środowisko. Współuczestniczą w opracowywaniu planów rozwoju regionów i euroregionów.

4 lata

Absolwenci gospodarki przestrzennej mają możliwość pracy w agencjach rozwoju, agencjach nieruchomości, firmach konsultingowych i doradczych oraz innych firmach otoczenia biznesu. Mogą pracować wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na  opracowywanie dokumentów planistycznych,  analiz przestrzennych na potrzeby gospodarcze i społeczne oraz programów mających na celu zwiększenie konkurencyjności regionów miast i gmin. Znajdą pracę na stanowiskach związanych z opracowywaniem programów rozwoju regionalnego,  dokumentowaniem stanu i zasobów środowiska przyrodniczego oraz opracowywaniem planów jego ochrony i kształtowania.