Energetyka

Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

Energetyka to obecnie jeden z najważniejszych, strategicznych sektorów gospodarki Polski i świata, który poszukuje młodych inżynierów – absolwentów studiów pierwszego stopnia. Jest to kierunek międzywydziałowy, realizowany wspólnie przez Wydział Mechaniczny oraz Wydział Elektrotechniki Elektroniki Informatyki i Automatyki PŁ.

W czasie studiów można uzyskać wiedzę, jak wykorzystać odnawialne, energetyczne zasoby przyrody np.: energię wiatru, słońca i wody oraz inne niekonwencjonalne źródła energii.

Studenci poznają zagadnienia zrównoważonego rozwoju energetycznego kraju i świata oraz rosnącą rolę problemów związanych z ekologicznym wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii. Dowiadują się co i po co przepływa w maszynach przepływowych i uzyskują wiedzę, która pozwoli projektować te maszyny: turbiny, sprężarki, pompy itp. Uczą się projektowania nowoczesnych systemów chłodniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Mają możliwość zgłębienia technicznej wiedzy inżynierskiej, która wspomaga medycynę, ponieważ organizm ludzki to bardzo złożona przepływowa maszyna energetyczna.

magister inżynier

Absolwenci tego kierunku są poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy, co ułatwia im uzyskanie zatrudnienia na korzystnych warunkach m. in. w zakładach PGE Bełchatów, WSK PZL Rzeszów, Pratt&Whitney, Polski Koncern Naftowy ORLEN, Alstom Elbląg.

Mogą zdobyć zatrudnienie w elektrociepłowniach miejskich, w budownictwie, przemyśle spożywczym oraz w firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją nowoczesnych systemów chłodniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Pracują w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, budową i eksploatacją w obszarze systemów energetycznych, a także w zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii, w jednostkach samorządowych (gmina, powiat, województwo).

Wiele wiodących firm światowych jak np.: General Electric, Siemens, Veolia (Dalkia), oraz inne renomowane ośrodki naukowo - badawcze i przemysłowe zabiegają o naszych absolwentów oferując im atrakcyjne formy praktyk w czasie studiów oraz atrakcyjną merytorycznie i finansowo pracę po ich zakończeniu.